Afghanistan News Search Engine - جستجو گر اخبار افغانستان

 

سایر آثار این دانشمند
مشروعيت مجازات اعدام در اسناد تقنيني افغانستان
جرم رشوت ستاني و رشوه دهي در اسناد تقنيني افغانستان
حق رجوع مؤثر (تأملي بر يکي از مفاهيم حقوق بشري)
بررسي حقوقي شاروالي افغانستان
پوليس افغانستان؛ تعاريف، وظايف، نقش و اهميت
بررسي حقوق شهروندي در قانون اساسي افغانستان و اسناد بين المللي
محل‌هاي سلب آزادي در افغانستان و مطابقت با معيارها
معيارهاي حقوقي و فقهي غيبت شوهر
نقد و بررسي فقهي و حقوقي تکت هاي لاتري در افغانستان
◄ معرفي ولايت دايكندي
◄ قانونمندی و قانونمداری
◄نقد انتخابات ولسی جرگۀ دایکندی
◄حقوق کار
◄جرم انگاری شکنجه
◄ گزارش از لیسۀ سنگ موم در مرکز ولایت دایکندی
◄مشکلات حقوق بشر در ولایت دایکندی
◄ضمانت اجرای قانون اساسی افغانستان
◄نیاز جوامع انسانی به قانون اساسی

 
 

 

 

بخشی از آثار علمی و پژوهشی علی پیام

+ علی پیام ; ۳:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۱٠/۱٤
      

 

مدل انسان نو افغانستانی - قسمت چهارم

نو سازی حافظه جمعی و تاریخی

تفکر پوپری ایجاب می کند که نباید حافظه تاریخی و حافظه جمعی و ذهن افغانیگی و ذهنهای مکروبی جامعه افغانستان را کلا پاک کنیم زیرا آن وقت ذهن و روان و حافظه خالی و تهی و صاف خواهیم داشت. به گفته پوپر ذهنی اینگونه تهی شده و پاک شده و خالی تنها یک ذهن خالص افغانیگی نخواهد بود بلکه آن وقت ذهن کاملا خالی و عاری از هر گونه محتوا خواهد بود.

مدل انسان نو افغانستانی - قسمت سوم

نوسازی ذهنی

ذهن انسان کهنه افغانستانی بوی تاریخ می دهد. اما ذهن انسان نو افغانستانی بوی آینده. بوی آینده بوی آفتابی است که فردا طلوع می کند. بوی تاریخ، بوی "شب زده" ای است که تاریکی گرفته است. بوی فردا عین آئینه است و بوی ته تاریخ، عین انگیشت. انسان نو مدل من تاریخ را برای آگاهی، بصیرت، سرگرمی می خواند اما انسان کهنه افغانستانی در ته تاریخ دست و پا می زند و می لولد و می چرخد و تغذیه می کند و نفس می زند و طپشهای قلبش رگهای خونی فاسد تاریخ را می چشد.

مدل انسان نو افغانستانی - قسمت دوم

انسان نو افغانستانی؛ چون آب

انسان افغانستانی مدل نو جهان نو دارد. و این انسان جهانش را از نو می سازد. این انسان از همین اکنون تاریخش شروع می شود. این انسان این قدرت و شجاعتش را دارد که هر دم پوست بیاندازد. هر دم نو شود. زیرا که این مدل، سیال است عین آب. انسان مدل من جهانش را خودش می سازد

+ علی پیام ; ٢:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۱٠/۱۱
      

 

 

مدل انسان نو افغانستانی

یکی از عیبهای انسان افغانستانی این است که همیشه در قضاوتها و تمیزها و تعلق پذیریهای خود مجهز به ذهنیتها وارد عرصه کارزار شک می شود. آن وقت است که موضعگیریها شکل می گیرد. و وقتی که موضع گیریها شکل گرفت، سنگر گیریهای نیز به وجود می آید.

تاریخ نگاری که در آخرین نقطه دنیا سکونت دارد

عالمی که در نظام آموزشهای دینی تحصیل کرده است ولیکن تا حدودی دیگراندیش به بار نشسته است. او در باره مسائل دینی نگاه متفاوت از عالمان سنتی و درس خوانده حوزه های دینی دارد. بیشتر به پروتستی می ماند که از متن نظام سنتی دینی سر برآورده باشد.

انجمن نویسندگان بامیان

انجمن نویسندگان بامیان در ماه سنبله 1386 در شهر بامیان تأسیس گردیده است و فعلاً بیش از 150 نفر عضو دارد. اعضای مؤسس این نهاد ادبی 15 نفر هستند که یازده نفر آن از استادان دانشگاه بامیان هستند.

چارچوب‌های نقد نویسی

منتقد نیز مانند مؤثر هنگام نقد باید کفشهای حب و بغضهایش را در جاکفشی نقد بکشد و سپس پاک و ستره و پاکیزه وارد عرصه ارزیابیها، کم و کاستیهای اثر (نه مؤثر) گردد. تا نشود حریم نقد را با کفشهای آلوده اش آلوده و کثیف بسازد.

قمار نویسندگی

مجموعه داستان "گل سرخ دل افگار" بین خوف و رجا قرار دارد. از یک طرف به خاطر بهره برداریها از افسانه ها و قصه های عامیانه افغانستان خواننده را رجامند می سازد و این نوع کار تجربیات قابل توجهی را نوید می دهد. و به نحوی رائحه تجربیات کارهای از جنس تجربیات رئالیسم جادویی را نوید می بخشد. اما از طرف دیگر این خوف را نیز زنده می کند که نویسنده در دام بازنویسی قصه ها و افسانه های عامیانه گرفتار نشده باشد.

باران

خداوند آن بالا پشت ابر نشسته است و موهایش را شانه می زند. باران تند تند می بارد، هروقت که خداوند موهایش خشک شد، باران بند می آید.

+ علی پیام ; ۱:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۱٠/۱
      

 

حقوق اساسی شهروندان افغانستان در قانون اساسی

(حق کار)

قسمت بیست وچهارم

تصور کنید که اگر کارگر و همچنین اگر کارفرمای افغانستانی سهل انگاری کند و از قانون کار و حقوق کار و معیارهای ملی و بین المللی نامطلع بماند، چه مشکلی پیش می آید؟ برای روشن شدن مطلب بهتر است تا مشکلات عدم آشنایی و تبعیت از قانون کار و حقوق کار را در قالب مثالی روشن بسازیم.

گام به گام تاصلح به کمک جادوی کلمات

http://www.aihrc.org.af/Magazine87/mag6/20-30.pdf7

شبه گزارش از وضعیت آموزشی مناطق مرکزی افغانستان

وقتی که بخواهی از پایتخت افغانستان به سوی مناطق مرکزی سفر کنی، اگر خواب نباشی و چشم داشته باشی و لال هم نباشی و چشم بینا هم داشته باشی، مناظر جالب و متنوع و قابل تأملی را خواهی دید.

از گچ، ماه و ستاره می سازند

تأملی در باره گچبری

همیشه که ایوانهای گچ بری شده خانه های کابل را دیده ام با آن گلها و طرحها و رنگها و اشکال هندسی به نحوه شکل دهی آن فکر کرده ام. با خودم گفته ام: چگونه از خاک و سنگ این پرندگان و گلها و طرحها و شکلهای هندسی را می سازند؟

 

+ علی پیام ; ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٩
      

 

گذری به خرابیهای شهر کابل

شهر، همچنان ویرانه است

سال 2004 شانه های دیوار شهر زخمی و تیر خورده بود، سال 2008 نیز جای زخمهای شانه های دیوارها، ستونهای برق را می بینی. شهر، هیچ التیامی نیافته است. کابل همچنان زخمی هست.

(گذری به خرابیهای شهر کابل)

سال 1383 (2004 میلادی) بود که پس از حکومت دوره انتقالی جنگ در پایتخت فروکش کرد. اما وقتی که در شهر کابل می گشتی، خرابیهای ناشی از تیرهای جنگ افزارهای ثقیله و خفیفه جنگ را در ذهنت مجسم می کرد و جسم و جانت را تخریب می کرد مانند خرابه های شهر. وقتی که به کوههای اطراف کابل چشم می دوختی، گویا به وضوح می دیدی که از آسمایی، شیردروازه، پغمان، بالاحصار و کوه تلویزیون تیر به سویت فیر می شود. اگر تو مثل من جنگ نادیده بودی، از حکایتهای جنگ بدنت مانند سرمازده ای می لرزید.

 

+ علی پیام ; ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٢
      

 

داستان مینی مال

تجربه
فردا دو اطلاعیه در کنار هم روی ستون برق چسپانده شد و مراسم سوگواری آقای بایسکل سوار و خبرنگار را اعلام کرد

داستان کوتاه

عددها شناور می‌شوند

از ساعت 1 راه می‌افتد. تیک‌تاک‌، تیک‌تاک‌، تیک‌تاک‌... در خانة 12 می‌رسد. پشت سر هم این منزلها را طی می‌کند، پیوسته‌. از حرکتش خسته می‌شوم‌. هی پشت سر هم مرتب تیک‌تاک می‌کند. فاصله‌های شماره‌ها و عددها را طی می‌کند. عددها به نظرم برجسته می‌شوند. عدد 1، 2، 3، تا 12. فکر می‌کنم اول او آخر اعداد همینهاست‌. بشر تاکنون توانسته 12 عدد کشف کند. عدد 12 پایان همه چیز است‌. پایان عددها، پایان زندگی‌، پایان کار، پایان فکر است‌.

نابودی موسیقی محلی و سنتی مناطق مرکزی افغانستان

غچک، موسیقی و ساز محلی و بومی اصیل مناطق مرکز افغانستان در حال فراموشی است. اما متأسفانه هیچ نهادی و یا ارگانی چه وزارت فرهنگ افغانستان، یا نهادهای هنری و فرهنگی افغانستانی و یا نهادهای بین المللی مثلا از قبیل یونسکو اقدام در ثبت و ظبط آن تلاشی نکرده است. همچنین در حفط و نابودی و تقویت این هنر اصیل و ارزشمند که آوای کوهستانها و دره های عمیق مناطق وسیع مرکزی افغاسنان است هیچ تلاشی نمی شود.

بررسی تطبیقی نماز مسافر در فقه مذاهب پنجگانه اسلامی

اختلافات سنی و شیعه بیشتر اختلافات فقهی و استنباطی است، لیکن، این اختلافات فتوایی و فقهی و اجتهادی روان این مردم را به آشفتگی کشانده است. بجاست اشاره شود همانطوری که شیعه و سنی اختلافات فقهی دارند، به همان میزان کلیه مذاهب پنجگانه اعم از حنفی، مالکی، شافعی، حنبلی و امامیه دارند. پس، بجاست که برای فهم عالمانه و غیر عوامانه از دین و مذهب به تمام ابعاد مذهبی و دینی پیروان مذاهب خمسه بپردازیم و تحلیل فقهی و حقوقی و مطالعات تطبیقی داشته باشیم.

آدمهای یک کلمه ای و عنوانهای یک خطی

سرزمین من سرزمین استادهای دروغی است. کلمات و عناوین مقدسه هم در این سرزمین مقتول روزگارند. در این سرزمین، استاد دانشگاه کابل هم استاد است، مثلا کسی که سند علمی دکتری از دانشگاههای معتبر دنیا را دارد و سالهاست که در پلتخنیک تدریس می کند هم استاد است، رانندگان تاکسی و تونس و ملی بس و کاماز و فلانکوچ هم استاد است. استاد مراکز عالی تعلیمی دینی (حوزه های درسی دینی) هم استاد است مجاهدین هم استاد است.

کودکان خاک نشین امروز کابل

قطعاً برای کودکان شهر کابل، خاک نشینی زندگی ایده آلی است، که هست. اما با معیارهای زندگی درست فرسخها فاصله دارد. خاک نشینی بهتر از ته کاویهای دوران جنگ مجاهدین فی سبیل الله است. در ته کاوی نه بادبازک بازی می شد و نه در پارک کودک چهارراه دهبوری می شد رفت. ته کاوی زندان واقعی بوده است که هزاران کودک اخلاق شان در آن وضع شکل و شمایل یافته است: شکل ته کاویهای تاریک با ترس راکت.

مجموعه داستان نویسندگان مهاجر افغانی مقیم ایران

مجموعه داستان سنگ ملامت نماینده نسل داستان نویس مهاجر افغانی در حوزه ادبی ایران است. البته برخی از نویسندگانی که داستانش در این مجموعه آمده است حالاها از داستان به نحوی فاصله گرفته اند و یا از قطار داستان نویسی پیاده شده اند و به آهنگ دیگر حرکت کرده اند و تعدادشان از داستان نویسان موفق افغانستان هستند.

ایمیل، عاطفه ها را خشکانده است

یاد قدیمها بخیر! همین چند سال قبل وقتی به دوست، قوم، فامیل و یا آشنای ما نامه می نوشتیم، اگر خط نوشتن را بلد بودیم، کاغذ پیدا می کردیم و قلم می گرفتیم و سر رنگ قلم را باز می کردیم و قلم را پر جوهر می کردیم سپس نامه را می نوشتیم. نامه را وقتی تمام می کردیم، می دیدیم که متن را چندین بار خط زده ایم، کلمه را خط زده ایم و اصلاح کرده ایم. وقتی چیز تازه ای را اضافه می کردیم، باید در حاشیه کاغذ می نوشتیم و سپس با علامت و یا خط می فهماندیم که این نوشته حاشیه ای به کجا ارتباط دارد.

آرامگاه فرخی سیستانی محل قضای حاجت است

آرامگاه فرخی سیستانی، سخن سرای بزرگ فارسی و ملک الشعرای دربار سلطان محمود غزنوی در غزنی محل قضای حاجت و جواب چای (ادرار و بول) بازاریان و مردم کاسب محل است.

بامیانی بدون شناسنامه و هویت

بامیان فاقد هرگونه راهنما و بروشور و تذکره است. اما والی دلایل بسیار مطرح کرد و گفت که در برنامه هست که انشاءالله شناسنامه جاذبه های توریستی بامیان روی دست گرفته شود. و گفت که با یکی از مورخین نیز طرف صحبت شده است و یکی از بامیان شناسان محلی ساکن یکی از ولسوالیهای بامیان نیز قول همکاری داده است.

نقد جنگ و جهاد افغانستان

نمی دانم آیا زمانی آن رسیده است که تاریخ جنگ و جهاد را نقد کنیم یانه؟ تاریخ مال مشترک همه شهروندان است. مال هیچ کس خاص نیست. میدان افغانستان اگر زمانی به دست مجاهد فتح می شده است، اما توپ و تفنگ و زیو و ماشیندار همیشه فاتح میدان نیست. اگر یک وقتهایی مجبور بودیم که به ماشینداراندازها و جنگاورها و تانک والاها افتخار کنیم، شاید جالب نباشد که تا ابد فاتح میدانها جنگاوران باشد.

حکومت افغانستان؛ دیدگاهها و نظرها

دولت و حکومت مال ملت است. قانون اساسی افغانستان در ماده چهارم نیز گفته است که حاکمیت ملی در افغانستان به ملت تعلق دارد که به طور مستقیم یا توسط نمایندگان خود آن را اعمال می کند. پس اگر افراد ملت در باره خوبی و بدی دولتش یا ضعف و قوت دولتش یعنی درباره خوبی و بدی مال خودش و مایملک خودش اظهار نظر کنند، نباید حمل به دوشمنی و عداوت شود.

بررسی منازعه مردم و شهرداریهای افغانستان

شهرداریهای افغانستان از نظر مرم متهم به ارتکاب عمل جرمی است. یعنی طبق شکوائیه مردم شهرداریها مجرم هستند مسؤولین آنها باید مجازات شوند. اما آیا چنین هست؟ این نوشته به بررسی شکوائیه مردم و فیصله قضایی پرونده اتهام جرمی شهرداریهای افغانستان خواهد پرداخت.

کابل، شهر نیست بلکه شاد زنبور است

در برخی از ولایات افغانستان به لانه زنبور" شاد زنبور" نیز می گویند. اما اینکه شاد زنبور همان شهد زنبور است یا خیر، به دنبال بررسی شاد زنبور نیستیم. بلکه منظور ما این است که شباهتهای بسیار قوی بین شاد زنبور و شهر کابل می باشد. شما چه فکر می کنید؟

+ علی پیام ; ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٢
      

 

گزارش شبهای کابل نقد کارنامه حیدری وجودی 

آیا کابل، شهر گوسفندان است؟

شهر، قطعاً چراگاه گوسفندان نیست. شهر، محیط زندگی انسانهاست. این، ایده آلهای زندگی انسان افغانستانی است. اما، زندگی جاری در شهر کابل، زندگی توأم با گوسفندان است. هر روز تعداد رمه های گوسفند را می بینید که در سطح شهر، در کوچه ها، خیابانهای کابل در حال گشت و گذار و چرا هستند. شاید تصور کنید که ممکن است رمه ها در حاشیه شهر در حال چرا هستند و یا در حال عبور از حاشیه شهر به سمت بیرون شهر.

اخلاق رشوه‌ستانی برخی از خبرنگاران افغان

شماری از نهادهای فعال در عرصه خبرنگاری می گویند گزارشهایی از ولایات مختلف افغانستان در دست دارند که حاکی از رشوت ستانی برخی از خبرنگاران در برابر پخش خبرها و کنفرانسهای مقامهاست. یک تعداد از والیها گفته اند یکی خبرنگار ماهانه بیست هزار افغانیگی و یک خبرنگار سی هزار افغانیگی از یک والی می گیرد...

گزارش نمایشگاه بین المللی کتاب در کابل

نمایشگاه کتاب در کابل شاید اتفاق نادر باشد. کتاب خواندن نیز یکی از نوادرهای زمانه در پایتخت هفتاد و دو ملت کابل است. ملتی که بیکارانش بیشتر از مرغهای هوایش هست. به جای خرید کتاب، نان خشک واجب تر است برایشان. اما این، تمام قضایا نیست.

نقد و بررسی تولید شبکه های تلویزیونی در افغانستان

تلویزیون یکی از مؤثر ترین و تأثیرگذار ترین رسانه هاست. در این هیچ شکی نیست. هر تلویزیون یک صداست. اگر تلویزیون هرچه بیشتر باشد، صداهای بیشتر خواهد بود. اما تولید روز افزون شبکه های تلویزیونی در افغانستان یکی از ورمهای جامعه است. چرا؟

جامعه متورم افغانستانی

توسعه آموزش عالی نشانگر توسعه اجتماعی است. اما این مهم در جامعه متوازن صدق می کند نه در جامعه متورم افغانستان. جامعه فعلی افغانستان جامعه متورم است. رشد نا متوازن و نا موزون و ورم کرده! در این نوشته به یکی از ورمها و التهابهای فیزیکی و روحی این جامعه بی قواره اشاره می کنیم.

سخنرانی علی پیام در "سمینار رسانه افغانستان" به تاریخ 2 و 3 میزان 1387 در سالن دانشگاه بامیان: سمینار رسانه افغانستان؛ نقش آن در تحکیم و امنیت و دموکراسی با سخنرانان مسؤلین و کارشناسان رسانه در بامیان برگزار شد. گزارش آن را در سایت زندگی در بامیان و سایت یادداشتهای از کابل و سایت وحدت و سایت دایکندی می توانید بخوانید.

 

 

+ علی پیام ; ٤:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٦/٤
      

 

داستان معاصر دری در مرور کوتاهی بر نثر

از اواخر سلطنت امیر امان الله خان رفت و آمد و ارتباط افغانها ... ادامه مطلب را در اینجا بخوانید. (این مطلب در شش قسمت است.)

افغانستان و سانسور مطبوعات‌

مطبوعات نهادی است‌، نوساز و متحول کننده جامعه‌. نهادی که نوگرایی و دگرگونی جامعه با پیدایش آن شروع شده است‌. آن‌چیزی که در کشور افغانستان صادق است‌. یعنی اگر شروع تحولات فکری را در کشور برایش یک نقطه آغاز پیدا کنیم‌، همان نقطه‌، آغاز مطبوعات خواهد بود... ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

نقد مجموعه داستان قطعه ای از بهشت

علی پیام که سالها به اینطرف بنا به وضعیت بسیار طاقت فرسای زندگی ناگزیر به ترک یار و دیار شده است و در غربت بسر میبرد از فرهیخته گان و نویسندگانیست که در عرصه های مختلف علوم اجتماعی چون حقوق، جامعه شناسی و ادبیات قلم رانده و مقالات ممتعی به نشر رسانده است... ادامه نقد را در اینجا بخوانید.

باز بینی پرونده کیفری عبدالخالق

 از ماجرای محاکمه مرحوم عبدالخالق قاتل محمد نادر خان پادشاه و قت افغانستان بسی سالیان طو لانی گذشته است. مطالعه دو سیه محا کمه جزا یی عبدالخالق فقط از جنبه تاریخی و حقو قی کمی دل چسب می باشد و دیگر کدام هد ف و حساسیت خاصی را در بر ندارد. در باز بینی دو سیه مذ کور اگر کمی تعمق نشان بد هیم حو ادث بسیار درد ناک و تأ لم انگیز ی را مشا هده می می کنیم. واضح و اشکار است که عبد الخالق با تپانچه نادر شاه را کشته است و پس از ترور نادر شاه تو سط عبد الخالق، قاتل در یک محاکمه عجیب و غریبی به قتل رسیده است ... ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

کتابخانه دیجیتال افغانستان

سایت کتابخانه دیجیتال افغانستان حاوی کتابهای نایاب افغانستان، در اینجا بازدید کنید.

کابل؛ پایتخت جن گیران

خیابانهای کابل را که راه بروی قدم به قدم دکانهای باطل السحر و تعویذ نویسی و بخت کشایی و جن گیری و کف شناسی است. مردم از چه راههای دور که به محله دشت برچی نمی روند تا کف دست شان را به مرد بامیانی نشان بدهند تا چه سرنوشتی دارند؟... ادامه مطلب را در اینجا بخوانید. 

گزارش سه سالگی رادیو دایکندی

علی پیام که مهمان بر نامه بود به برسی رابطه ی حکومت ورسانه ها پرداخت ونقش رسانه های همگانی رادر مهار قدرت وجلو گیری ازبه استبداد کشیده شدن حکومت بیان نمود... ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

+ علی پیام ; ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٥/۳٠

 

گزارش

شاید بتوان جواد خاوری، علی پیام، اسحاق شجاعی و محمد حسین محمدى را از موفق‌ترین چهره هاى  حوزه ادبیات داستانی ... ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

مطبوعات افغانستان؛ از زاویه دید خودم

(به مناسبت 17 سنبله روز جهانی سواد و مطبوعات)


سواد و مطبوعات در این نوشته به میزان قدرت رسانه های نوشتاری افغانستان به بالا بردن سطح معلومات و سواد اشاره دارد.

یک وقتی کتابی خواندم به نام "قدرت مطبوعات" نوشتۀ یکی از محققین غربی. محتوای این کتاب را بررسی سیر تاریخی و زندگینامه بزرگترین روزنامه های جهان مانند آساهی شیمبون، تایمز، الاهرام و دیلی تلگراف و غیره تشکیل می دهد. این کتاب به تأثیر شگفت انگیز روزنامه های جهان پرداخته است. اگر این کتاب را پیدا کردید حتما بخوانید لذت ... ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

+ علی پیام ; ۳:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٥/٢٩
      

 

از سایت اینترنتی دوروب دیدن کنید.

از سایت اینترنتی سایه روشن دیدن کنید.

در گفت و گویی با علی پیام - در باره داستان نویسی امروز افغانستان

جامعه ما جامعه کتابخوان نیست تا ارزش کار نوشتن یعنی عرق ریزی روح را درک کند. اگرچند تک و توک نفر بوده اند که از کارهای آفرینشی و داستانی ام به نیکی یاد کرده اند. فکر می کنم در جامعه ای که روز وشبش در گرو یک لقمه نان است و هنوز بوی جنگ و پس لرزه های جنگ در کامشان طعم تلخ است، بعید نیست که کتاب خواندن برایشان مهم نباشد. این را باید یادآوری کنم که داستان و هنر کالای لوکس در جامعه است. آدمهای فقیر نمی توانند کالای لوکس را خریداری کنند و از آن نفع ببرند و کامشان شیرین شوند. اگرچند داستان در سایر جوامع کالای ارزشمندی است ولیکن در کشور ما پدیده بی ارزشی است. ادامه گفت و گو را در اینجا بخوانید.

یادداشت کوتاه بر رمان گلیمباف، نوشته تقی واحدی

 اگر جاذبه و یا کشش در رمان و یا داستان، یکی از عناصر مهم و یا یکی از برتریهای اثر روایی-داستانی باشد، رمان گلیمباف از این نظر خیلی برازنده است. زمانی که رمان گلیمباف را شروع به خواندن کردم، غرق حلاوت و شیرینی روایت داستان شدم. به خاطرم می آید که یک وقت در یادداشتی بر "جای خالی گلدان" مجموعه داستان تقی واحدی (لذت خواندن، نقد جای خالی گلدان، فصلنامه خط سوم، شماره 5 و 6) گفته بودم: داستانهای تقی واحدی، اگر در ظرف رمان و یا داستان بلند ریخته می شد، موفق تر می بود؛ و پس از اینکه گلیمباف را خواندم، به این اظهار نظر خودم تحسین کردم.ادامه مطلب را در اینجا بخوانید

بررسی وند، وندی، وندال و وندالیزم افغانستانی

تصنیفهای مانند "دستمال چارخانه / پیکا بله شانه / وند خانه به خانه" که محصول سالهای جنگ در افغانستان است برای هر افغانستانی بسیار آشناست. هر کسی که این تصانیف به گوشش بخورد بار گناه تلخ سالهالی وند و وندی ذهنش را زهرآگین خواهد کرد. همچنین وند، وندی و وند زدن  را هر افغانستانی شینده است. این کلمات و این حالات رفتاری در طول سالهای جنگ از جزء تولیدات ملی این مردم بود که ... ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

حریم خصوصی شهروندان افغانستان در اسناد حقوقی

حریم خصوصی چیست؟ آیا اگر کسی مکالمه تلفنی شما را گوش کند و یا آزادی شما را در امر انتخاب سلب کند و یا بدون مجوز وارد خانه و باغ و دکان شما شود و یا اسرار شما را فاش کند، به هریک اینها چه می گویید؟ این نوشته در پی تحلیل و بررسی ابعاد گوناگون حریم خصوصی و شخصی شهروندان افغانستان است. ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

اخلاق حق سیاسی


لازمه کار حزب سازی حزب فهمی مردم است. شاید این درست باشد که اگر مراجع و منابع بین المللی سعی می کنند تا برای تمرین مشارکت همگانی در اداره عمومی کشور و مشق دموکراسی حزب سازی کنند و همچنان این پروسه ادامه دارد، ولیکن کمپاین حزب فهمی مقدم بر همه چیز است. و این کار، برنامه ریزی درست می خواهد وگرنه همان طوری که در شماره قبل گفتیم ذهن مردم هنوز با بو و طعم گروههای نظامی و جنگی مشغول است. ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

+ علی پیام ; ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٤/۱۸
      

نوشته های سایر نویسندگان

محمد عوض نبی زاده

زيميرواسکاري

پروفیسور لعل زاد

داکتر محمد سلیم مجاز

دوشی چی

نجیب روشن

علی پیام

فواد پامیری

صدیق رهپو طرزی

محمد اکرام اندیشمند

داکتر عبدالله نایبی

داکتر محی الدین مهدی

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

رادیو ها به پشتو و دری

بی بی سی پشتو

بی بی سی فارسی

صدای امریکا دری

صدای امریکا پشتو

صدای امریکا فارسی

رادیو ارنا

رادیو فرانس فارسی

صدای المان پشتو

صدای المان دری

رادیو ایران پشتو

رادیو ایران فارسی

رادیو ازادی

د چين بين المللی راديو او پشتو خپرونه

راديو بين المللی چين فارسی

کوکل به فارسی

اخبار افغانستان کیهان

اریانا نت

بینوا

افغا نستان رو

خپله پشتو

افغا ن اسمائی

ژواک

شعله جاوید

پیام مجاهد

هیواد

جنبش

فردا

جرکه

سپیده دم

ازادی

عصر جدید

جمعيت انقلابي زنان افغانستان

کابل پرس

افغا

افغان پیپر

پیمان ملی

بانک معلوماتی هزاره

صدای مردم

سایت های چپ فارسی

لست سا یت ها تهیه سایت میهن

سایت های بیشتر دری و پشتو

همشهری

لوماند دیپلوماتیک

اطلاعات

لینک های مفید

دری نکار

ریسرچ کوکل به فارسی

دکشنری فارسی-انکلیسی

پرشین بلاک

ویکی‌پدیا، دایرةالمعارف آزاد

انجمن افغانها در سويدن

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Our Forum

Weblogs

 Archive

Messages

contact us